Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Zasady dziedziczenia ustawowego

Zasady dziedziczenia ustawowego 

W przypadku gdy osoba zmarła nie pozostawiła po sobie testamentu następuje dziedziczenie ustawowe. Oznacza to, że powołane do spadku są osoby wymienione w kodeksie cywilny w dziale spadki. W pierwszej kolejności po zmarłym dziedziczą jego dzieci oraz małżonek. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to dzieci zrodzone w związku małżeńskim (dawne systemy prawne niejednokrotnie wykluczały z dziedziczenia nieślubne dzieci). Do spadku nie jest natomiast uprawniony były małżonek spadkodawcy. Udział małżonka spadkodawcy i jego dzieci jest równy. Oznacza to, że jeżeli spadkodawca pozostawił trójkę dzieci i małżonka, każdy ze spadkobierców nabywa 1/4 udziału w spadku. Udział małżonka nie może być jednak niższy niż 1/4 spadku. Dla przykładu jeżeli spadkodawca pozostawił 5 dzieci udział małżonka wynosi 1/4 spadku, natomiast 3/4 spadku dzielone jest na równo pomiędzy dzieci.

Powołani do spadku w dalszej kolejności

Jeżeli osoba powołana do spadku będąca dzieckiem spadkodawcy w pierwszej kolejności nie dożyła otwarcia spadku lub odrzuciła spadek to udział, który jej przysługiwał są powołane jej dzieci, a w dalszej kolejności następni zstępni. Jeżeli natomiast spadkodawca nie ma dzieci do dziedziczenia powołani są obok małżonka rodzice spadkodawcy. Udział małżonka w tym przypadku wynosi 1/2 spadku, natomiast rodziców po 1/4 spadku, chyba że ojcostwo lub macierzyństwo spadkodawcy nie zostało ustalone (np. ojciec nieznany) to w takim przypadku jedynemu ustalonemu rodzicowi przypada połowa spadku. Jeżeli natomiast rodzice spadkodawcy nie dożyli jego śmierci do ich udziału powołane jest rodzeństwo spadkodawcy w częściach równych. W taki przypadku dziedziczą oni obok małżonka, a w przypadku ich śmierci przed otwarciem spadku bądź odrzucenia spadku udział przechodzi na ich zstępnych.  Jeżeli rodzice spadkodawcy nie żyją a spadkodawca nie miał rodzeństwa oraz dzieci cały spadek przypada małżonkowi. Jeżeli natomiast spadkodawca nie pozostawił nikogo z wymienionego wyżej kręgu do spadku powołani są dziadkowie spadkodawcy, a w dalszej kolejności dziedziczą zstępni dziadków. W ostatniemu kolejności do spadku powołana jest Gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a w przypadku gdy nie da się ustalić tego miejsca Skarb Państwa. W razie wątpliwości można skonsultować się z prawnikiem, w tym adwokatem lub radca prawnym.

Pomoc w sprawach spadkowych i majątkowych

W swoje praktyce zajmuje się prawem spadkowym. Sprawy spadkowe co do zasady nie należą to bardzo skomplikowanych. Jeżeli chcesz uzyskać poradę z zakresu kolejności dziedziczenia zapraszam do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Informację kontaktowe znajdziesz tutaj.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus