Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Wykaz prac w szczególnych warunkach

Szczególnie szkodliwe warunki pracy 

  Pracownicy wykonujący pracę w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia są w pewnym zakresie uprzywilejowani pod względem prawa do świadczeń o charakterze emerytalnym. Osoby takie mogą uzyskać prawa do emerytury pomostowej oraz tzw. wcześniejszej emerytury. Możliwość uzyskania pozytywnej decyzji w tym zakresie jest uzależniona od okresu pracy w szczególnych warunkach oraz spełnienia innych dodatkowych kryteriów w zakresie osiągnięcia wieku oraz ogólnego stażu pracy.

Wykaz prac

  Wykaz prac w szczególnych warunkach jest określony w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych. Na przestrzeni lat wykaz ten ulegał modyfikacją. Wykaz prac w szczególnych warunkach jest również wymieniony w zarządzeniach resortowych, jednak w przepisy rozporządzeń (lub zarządzeń) mają charakter wewnętrzny i nie mogą rozszerzać zakresu prac określonego w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych. Przy zmianach w tym zakresie zasadą było zawężanie liczby stanowisk, których zajmowanie uważane jest za wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Poprzednio wykaz prac w szczególnych warunkach był określony w rozporządzeniu z 1983 r. Należy zaznaczyć, że zasadą jest, że przy przyznawaniu prawa do emerytury pomostowej dla określenia czy praca była wykonywana w szczególnych warunkach miarodajne są przepisy, które obowiązywały w dniu wykonywania pracy. Od tej zasady są jednak wyjątki. Dla przykładu w przypadku, gdy ubezpieczony stara się o emerytury pomostową na podstawie okresu pracy przed 1 stycznia 2009 r., a nie kontynuował pracy w szczególnych warunkach po tej dacie to wówczas jest jest zobowiązany do wykazania okresu pracy w szczególnych na stanowisku wymienionym w załączniku do ustawy emeryturach pomostowych. Na żądanie pracownika lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pracodawca jest zobowiązany do wydania świadectwa pracy w szczególnych warunkach na stosownym formularzu. Należy jednak zaznaczyć, że świadectwo pracy nie jest jednym środkiem dowodowym na okoliczność wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Istnieje również możliwość powołania świadków na wskazaną okoliczność. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy zakład pracy nie istnieje co nie jest przypadkiem rzadkim wobec przemian ustrojowych po 1989 r.

Jak mogę uzyskać pomoc? 

  Praca w szczególnych warunkach bardzo często wiąże się z wyjątkowo ciężkimi skutkami dla zdrowia. Dodatkowo należy wskazać, że wykonywanie pracy w szczególnych warunkach jest często niemożliwe w podeszłym wieku. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat emerytury pomostowej, z tytułu pracy w szczególnych warunkach zapraszamy do kontaktu z Kancelarią w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus