Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Wspólny majątek małżonków

Modele stosunków majątkowych małżeńskich 

Pomiędzy małżonkami mogą istnieć różne modelu ukształtowania stosunków majątkowych małżeńskich. Najbardziej popularnym ustrojem majątkowym pomiędzy małżonkami jest ustrój wspólności majątkowej. Jest to model ustawowy, domyślny, który znajduje zastosowanie w każdym przypadku gdy nie została pomiędzy małżonkami zawarta umowa majątkowa małżeńska i nie powstał również ustrój przymusowej rozdzielności pomiędzy małżonkami. Ustrój ustawowy sprowadza się do tego, że istnieją trzy niezależne majątki. Majątek objęty wspólnością, do którego należy pobrane wynagrodzenie za pracę oraz inne substytuty wynagrodzenia za pracę takie jak renty czy emerytury. Dodatkowo każdy z małżonków posiada swej majątek osobisty, w skład którego wchodzą w szczególności darowizny, spadki oraz inne przedmioty nabyte przed powstaniem ustroju ustawowego, czyli najczęściej przed zawarciem małżeństwa.

Majątek wspólny

Majątek wspólny jest własnością małżonków na zasadzie wspólności, inaczej zwanej współwłasnością bez udziałową. Jeżeli chodzi o majątek osobisty małżonkowie mogą co do zasady nim swobodnie rozporządzać, natomiast w przypadku majątku wspólnego ustawodawca wprowadza szereg ograniczeń, przede wszystkim określa czynności dla których potrzebna jest zgoda współmałżonka. Ciekawą również kwestią, o którą niejednokrotnie pytają Klienci jest to, czy małżonek odpowiada za długi współmałżonka z majątku wspólnego i osobistego. Sytuacja wygląda następująco. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego współmałżonka, a zgoda ta jest stwierdzona pismem wówczas Sąd wyda klauzule wykonalności przeciwko drugiemu współmałżonkowi i wierzyciel będzie mógł prowadzić egzekucję z majątku wspólnego. Zagadnienia odpowiedzialności małżonka za zobowiązania drugiego małżonka to zagadnienie bardzo trudne i skomplikowane dlatego wymaga, aby analiza dokonana przez Adwokata lub Radcę Prawnego była dokonana w odniesieniu do indywidualnego przypadku.  

Umowa majątkowa małżeńska

Natomiast umowę majątkową małżeńską może sporządzić Notariusz, w Kancelarii Notarialnej. W Jarosławiu jest wiele Kancelarii Notarialnych, podobnie w Rzeszowie, natomiast w Przeworsku jest dwie Kancelarie Notarialne.

Porada w zakresie prawa majkowego 

Jeżeli chciałbyś uzyskać poradę w zakresie prawa majątkowego małżeńskiego odwiedź naszą kancelarię w Jarosławiu, w Rzeszowie lub Przeworsku. Radca prawny J. Orłowska-Pączek może reprezentować Twoje interesy przed Sądem, natomiast jej pracownik, specjalizujący się w prawie małżeńskim (praca dyplomowa z prawa majątkowego małżeńskiego) udzieli Ci porady prawnej w Jarosławiu, Rzeszowie bądź Przeworsku. Prawnik odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości na temat zagadnień dotyczących odpowiedzialności za długi zaciągnięte przez współmałżonka.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus