Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Służebność

Czym jest służebność? 

Służebność jest to ograniczone prawo rzeczowe polegające na możliwość korzystania w pewnym, ograniczonych zakresie z nieruchomości należącej do kogoś innego. Zasady ustanawiania i korzystania ze służebności reguluje kodeks cywilny. Nie jest możliwe posiadanie służebności na nieruchomości własnej. Wyróżniamy służebności osobiste i gruntowe. Służebności gruntowe charakteryzują się tym, że są związane nierozłącznie z dwoma nieruchomościami, a mianowicie nieruchomością obciążaną oraz nieruchomością władnącą. Nieruchomość obciążona to ta, do której prawo do korzystania z niej jest ograniczone przez służebność, natomiast nieruchomość władnąca to ta, na rzecz której ustanowiona jest służebność. Właścicielem służebności jest każdoczesny posiadacz nieruchomości władnącej, na istnienie służebności nie wpływa zatem zbycie nieruchomości. Jednym z rodzajów służebności gruntowej jest służebność drogi koniecznej. Służebność taką ustanawia się w przypadku gdy określona nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej, a wówczas należy wyznaczyć przez inną nieruchomości, bądź grunty drogę dzięki, której właściciel będzie mógł się dostać do tej nieruchomości.

Służebność osobista 

Natomiast służebności osobista jest nierozłącznie związana z osobą. Przykładem takiej służebności jest służebność mieszkania. Taka służebność nadaje prawo jej właścicielowi do zamieszkiwania przez określony czas lub dożywotnio w określonej nieruchomości mieszkalnej.

Ustanowienie służebności 

Służebność może być ustanowiona na podstawie umowy stron. Z tym zastrzeżeniem, że umowa taka musi mieć formę aktu notarialnego oraz zostać ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości, którą służebność ta obciąża. Za ustanowienie służebności co do zasady należy się właścicielowi odszkodowanie, którego wysokość określa się jako różnice pomiędzy wartością nieruchomości wolnej od obciążeń a nieruchomością obciążoną (wartość służebności). Istnieje również możliwość ustanowienia służebności w drodze orzeczenia Sądu. Dzieje się tak wówczas gdy właściciel nieruchomości nie zgadza się na jej obciążenie służebnością, a jakiś podmiot uważa, że ma prawo żądać od niego ustanowienia takiej służebności.

Kontakt z Kancelarią 

Nasza kancelaria zajmuję się między innymi prawem rzeczowym, dlatego jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji, w tym informacje, które będą adekwatne do Twojego, konkretnego przypadku skontaktuj się z Kancelarią Radcy Prawnego Joanna Orłowska-Pączek. Możesz zadzwonić i umówić się na spotkanie lub odwiedzić jedno z naszym biur w Rzeszowie, Jarosławiu, bądź Przeworsku.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus