Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Prawo nie działa wstecz

Zasada prawa rzymskiego 

Lex retro non agit to łacińska sentencja prawnicza opisująca jedną z podstawowych zasad porządków prawnych. Wywodzi się ona jeszcze z prawa rzymskiego i dla większość wydaje się oczywista nie można bowiem karać kogoś za czyny, które w chwili ich popełnienia nie był przestępstwem. Zasada ta dotyczy przede wszystkim prawa stanowionego, w przypadku bowiem prawa naturalnego jego normy co do zasady pozostają niezmienne. Właśnie dlatego zbrodniarze nazistowscy byli sądzeni według prawa naturalnego.

Vacatio legis 

Zasadą jest, że ustawa wchodzi w życie z chwila jej ogłoszenia, prawodawca może jednak przewidzieć tak zwane vacatio legis, czyli okres od ogłoszenia ustawy do dnia jej ogłoszenia do dnia, w którym zaczyna obowiązywać. Zalecane jest, aby właśnie taki okres przejściowy przewidzieć, bowiem obywatele powinni zapoznać się z treścią aktu prawnego zanim zacznie on obowiązywać. Zasadą jest również, że to stosunków prawnych znajdują zastosowanie te nowe normy, chyba, że przepis stanowi inaczej. Nie może być jednak tak, co potwierdza Trybunał Konstytucyjny, że stosunki prawne powstałe przed dniem wejścia aktu prawnego ulegają radykalnej zmianie, której podmioty stosunku prawnego nie mogły przewidzieć, a jednocześnie zmiana ta w sposób wyjątkowo niekorzystny kształtuje ich prawa czy tez obowiązki. Najczęściej przepisy nowego aktu przewidują również rozwiązania przejściowe w tym zakresie.

Cele funkcjonowania zasady

Zasada nie działania prawa wstecz służy zarówno stabilizacji systemu prawnego jak i ochronie praw nabytych. Jednak nie jest zasada bezwzględną, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zasadnym jest wprowadzenie wyjątków od tej reguły. Wyjątki te nie powinny jednak dotyczyć prawa karnego na niekorzyść sprawcy, jako że nie powinno się ścigać ze czyn który w chwili jego popełnienia nie narusza prawa. Nie jest natomiast działaniem prawa wstecz ocena zdarzeń, który nastąpiły w czasie obowiązywania starego prawa według właśnie tego prawa. Jeżeli np. oceniamy ważność decyzji administracyjnej musimy brać pod uwagę te właśnie przepisy. W przypadku wątpliwość ogólną zasadą jest natomiast obowiązywanie nowej ustawą zgodnie z zasadą ex posteriori derogat legi anteriori. Działanie prawa wstecz nazywane jest natomiast retroakcją.

Kontakt z Kancelarią 

Jeżeli masz wątpliwość dotyczące tego, czy w związku ze zmianą przepisów Twoja sytuacja prawna ulegnie zmianie możesz skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym. Jako radca prawny chętnie udzielę Ci pomocy prawnej wyjaśniając wątpliwości w zakresie prawnych norm inter-temporalnych. W związku z tym serdecznie zapraszamy do mojego biura w Jarosławiu, Rzeszowie oraz Przeworsku.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus