Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Zmiana nazwiska w księgach wieczystych

Obowiązek właściciela nieruchomości

Jak wiadomo ujawnienie prawa w księdze wieczystej to uprawnienie, ale także obowiązek właściciela nieruchomości. Wynika to z faktu, że nieujawnienie prawa w księgach wieczystych może narażać w niektórych przypadkach nabywcę nieruchomości w dobrej wierze na szkodę.  Dodatkowo Sąd może nałożyć na opieszałego właściciela grzywnę nawet do 10 000 zł. Również w przypadku zmiany nazwiska właściciela istnieje obowiązek ujawnienia tego faktu w księdze wieczystej.

Kiedy następuje zmiana nazwiska?

Najczęściej zmiana nazwiska właściciela księgi wieczystej dotyczy kobiet, które zmieniają nazwisko po ślubie na nazwisko męża lub przyjmują nazwisko męża jako pierwszy człon nazwiska złożonego. W takim przypadku konieczna jest aktualizacja ksiąg wieczystych. W tym celu należy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej na formularzu urzędowych KW-WPIS. Formularz ten musi być aktualny. Druk tego formularza można znaleźć co do zasady na stronie internetowej każdego Sądu Rejonowego, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości lub wybrać taki formularz w formie papierowej w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Opłata od wpisania zmiany nazwiska właściciela wynosi tylko 60 zł, a zatem jest niższa niż przypadku wpisu prawa własności. Do wniosku o wpis należy dołączyć zupełny odpis aktu małżeństwa, gdyż w dokumencie tym znajduje się informacja o zmianie nazwiska. Oczywiście nie zawsze zmiana nazwiska jest związana z zawarciem małżeństwa, czasami może ona wynikać z rozwodu i powrotu do nazwiska panieńskiego, czy też orzeczenia Sądu stwierdzającego, że dziecko nie ma prawa do nazwiska ojca i nadaje się mu nazwisko matki. W każdym przypadku konieczne jest dołączenie stosownego dokumentu do wniosku, gdyż w postępowaniu wieczystym nie ma możliwości przesłuchania świadków, a fakty są stwierdzane jedynie na podstawie dołączonych dokumentów. Konieczność aktualizacji wpisu w księdze wieczystej dotyczy również zmiany imienia. Zmiana imienia jest możliwa w wyjątkowych sytuacjach w trybie postępowania administracyjnego. Chodzi tutaj o przypadki gdy imię jest np. obraźliwe (takie same zasady obowiązują przy zmianie nazwiska). W postępowaniu wieczysto-księgowym pomocy może udzielić również radca prawny lub adwokat, jednak z uwagi na fakt, że wypełnienie wniosku o wpisanie prawa lub zmiany danych w księgach wieczystych jest stosunkowo proste najczęściej zainteresowani uzupełniają te wniosku samodzielnie.

Pomoc prawna w postępowaniu wieczystoksięgowym

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika w celu sporządzenia wniosku o zmianę nazwiska w księgach wieczystych zapraszamy do Kancelarii w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie. Postępowanie wieczystoksięgowe należy do postępowań o dużym stopniu zawiłości.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus