Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Wydziedziczenie

Sprawy o wydziedziczenie 

Kancelaria Radcy Prawnego
tel. 724-046-783/ 726-066-462

Rzeszów, ul. Piłsudskiego 17/4
Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a
Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17

Na czym polega wydziedziczenie? 

Wydziedziczenie to instytucja prawa spadkowego, która ma na celu pozbawienia prawa do zachowku spadkobierców ustawowych. Wbrew obiegowej opinii wydziedziczenie nie jest jedynie pozbawieniem prawa do spadku, do dziedziczenia, bowiem wystarczającym, aby skutek taki nastąpił jest pominięcie uprawnionego do dziedziczenia z ustawy w testamencie. W celu wydziedziczenia spadkodawca musi złożyć stosowne oświadczenie. Spadkodawca nie ma jednak pełnej swobody w zakresie pozbawienia uprawnionych prawa do zachowku. Oświadczenie o wydziedziczeniu będzie skuteczne tylko i wyłącznie wówczas gdy były przesłanki ku wydziedziczeniu. Przesłanki te są określone w kodeksie cywilnym w części regulującej wydziedziczenie i dotyczą negatywnych zachowań uprawnionego do zachowku, w szczególności popełnienia przez potencjalnego spadkobiercę przestępstwa przeciwko spadkodawcy, uporczywego zaniedbywania obowiązków rodzinnych czy podrobienia lub przerobienia testamentu. Nie należy utożsamiać wydziedziczenia z niegodnością dziedziczenia, która to instytucja, a odrębny charakter, a przede wszystkim nie jest uzależniona od woli spadkodawcy (z wyjątkiem przebaczenia). 

Jak wydziedziczyć spadkobiercę? 

Jeżeli chcą państwo wydziedziczyć żonę, syna lub córkę najlepiej skontaktować się z dowolnie wybranym adwokatem bądź radcą prawnym. Prawnik odpowie Państwu na pytanie czy w danej, konkretnej sytuacji zaistniały przesłanki do wydziedziczenia. Trzeba bowiem pa pętać, że w przypadku gdy przesłanki takie nie zachodzą wydziedziczenie będzie nieskutecznie, a rzekomo wydziedziczony będzie miał słuszne prawo domagać się stwierdzenia przez Sąd, że oświadczenie o wydziedziczeniu nie wywołuje skutków prawnych. Warto również podkreślić, że wydziedziczenie jest ostatecznością. W przypadku złożenia skutecznego oświadczenia u wydziedziczeniu spadkodawcą nie ma prawa do spadku, do jego dziedziczenia, ale także jest pozbawiony prawo do zachowku, a zatem pozew wydziedziczonego przeciwko spadkobiercy o zapłatę zachowku zostanie oddalony.

Brak wydziedziczenia

Możliwa jest również sytuacja, że co prawda spadkodawcą nie wydziedziczył uprawnionego do dziedziczenia z ustawy, ale nie uczynił tego bowiem nie miała takiej możliwości, w skutek choroby lub innej przeszkody. Wówczas zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego spadkobierca może podnieść w sporze przeciwko uprawnionemu do zachowku zarzut, iż domaganie się zachowku jest w tej sytuacji sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, o których mowa w art. 5 kodeksu cywilnego. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy istniały przesłanka ku wydziedziczeniu i spadkobierca jest w stanie je udowodnić zgodnie bowiem z art. 6 kodeksu cywilnego to na pozwanym w takiej sytuacji ciąży ciężar dowodu, bowiem to on wywodzi z pewnym okoliczności faktycznych skutki prawne. Jeżeli chcieliby państwo wyjaśnić wątpliwości co do kwestii prawnych związanych z wydziedziczeniem zapraszam do Kancelarii w Jarosławiu, Przeworsku bądź Rzeszowie. Nasza Kancelaria prowadzi sprawy na terenie całej Polski.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus