Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Utrata tytuły wykonawczego

Czym jest tytuł wykonawczy? 

  Tytuł wykonawczy to dokument zaopatrzony w klauzule wykonalności, który umożliwia wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W klauzule wykonalności może być zaopatrzona decyzja administracyjna, orzeczenie Sądu, nakaz zapłaty wydany przez referendarza, a w niektórych przypadkach również akt notarialny. Zasadą jest, że orzeczenie i decyzję nie są wydawane zainteresowanym w oryginale, lecz w uwierzytelnionych odpisach. Inaczej jest w przypadku tytułów wykonawczych, gdyż są one stronie doręczane w oryginale. Jest to zrozumiałe, ze względu na konieczność uniknięcia sytuacji polegającej na tym, że nieuczciwy wierzyciel wykorzysta tytuł wykonawczy wielokrotnie. Dla przykładu wierzyciel dysponujący kilkoma tytułami wykonawczymi mógłby żądać wszczęcia postępowania egzekucyjnego przed kilkoma komornikami. Po skutecznym zakończeniu egzekucji komornik nanosi na tytuł wykonawczy stosowną adnotacje powodującą, że ponowne wszczęcie egzekucji na jego podstawie staje się niemożliwe. Tytuł wykonawczy może być również zwrócony dłużnikowi.

Co w przypadku, gdy utracisz tytuł wykonawczy? 

  W sytuacji gdy z jakieś przyczyny tytuł wykonawczy zaginie wierzyciel nie jest pozbawiony ochrony prawnej. W takiej sytuacji istnieje możliwość zwrócenia się do Sądu o ponowne wystawienia tytułu wykonawczego. Wniosek taki podlega opłacie sadowej w kwocie 40 zł, z której wnioskodawca może być zwolniony jeżeli wykaże, że nie jest w stanie  jej ponieść bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i swojej rodziny. We wniosku wierzyciel powinien opisać okoliczność, które towarzyszyły zgubieniu lub utraceniu tytułu wykonawczego. W postępowaniach tych Sąd orzeka dopiero po przeprowadzenie rozprawy. W toku tej rozprawy Sąd może przesłuchać świadków oraz strony. Jeżeli Sąd przychyli się do żądania wierzyciela wydaje nowy tytuł wykonawczy. Jest to postępowanie formalne, w którym nie bada się zasadności roszczenia, a jedynie to czy tytuł wykonawczy rzeczywiście zaginął lub uległ zniszczeniu jak twierdzi wierzyciel. Warto jednak pamiętać, aby dochować należytej staranności, w celu zapobiegania sytuacją kiedy konieczne stanie się ponowne wydanie tytułu wykonawczego, gdyż wiąże się to dodatkowym wydatkiem co prawda niewielkim oraz generuje dodatkowe formalności które wiążą się ze stosunkowym dużym nakładem czasu.

Jakimi sprawami się zajmujemy? 

  Kancelaria w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie pomaga zarówno w sporach merytorycznych jak i w postępowaniach formalnych takich jak sprawy o nadanie klauzuli wykonalności, czy ponowne wydanie tytułu wykonawczego. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus