Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Rozwiązanie umowy dożywocia

Na czym polega umowa dożywocia? 

 Jak wiadomo istota umowy dożywocia polega co do zasady na tym, że jedna osoba przenosi na rzecz drugiej osoby własność nieruchomości w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania (zapewnienie mieszkania, jedzenia itd.). Umowa taka jest zawierana w formie aktu notarialnego, a jej rozwiązanie z pewnymi wyjątkami nie jest możliwe. W przeciwieństwie do umowy darowizny osoba przenosząca własność nieruchomości nie może odwołać takiego oświadczenia w przypadku rażącej niewdzięczności. Zagadniecie to jest istotne gdyż bardzo często darowizna z poleceniem ustanowienia dożywotniej służebności mieszkania jest mylona w praktyce z umową dożywocia.

Rozwiązanie umowy dożywocia

  Rozwiązania umowy dożywocia nie powoduje przeniesienie własności nieruchomości, która jest obciążona tym prawem. Nowy właściciel jest odpowiedzialny za realizację prawa dożywocia, a dodatkowo odpowiedzialność taką posiada poprzedni właściciel. Strony mogą również ukształtować dowolnie treść stosunku prawnego, o ile nie sprzeciwia się to obowiązującym przepisom. Dlatego właśnie strony mogą zmienić treść przedmiotowego stosunku prawnego i w tym celu zawrzeć nową umowę w formie aktu notarialnego. W wyjątkowych przypadkach istnieje także możliwości rozwiązania umowy dożywocia lub zmiana jej treści przez Sąd. Dotyczy to sytuacji, gdy pomiędzy stronami ww. umowy wytworzyły się tego rodzaju relację, że ich osobista styczność nie jest możliwa. Dla przykładu, jeżeli pomiędzy dożywotnikiem, a właścicielem nieruchomości dojdzie do poważnego konfliktu to z oczywistych przyczyn nie mogą oni zamieszkiwać razem. Konflikt taki może być spowodowany przez jedną ze stron lub być zupełnie niezawiniony. Przesłanką rozwiązania umowy jest to, aby umowa dożywocia nie mogła być wykonywana. Rozwiązanie umowy dotyczy wyłącznie sytuacji wyjątkowych. Skutkiem rozwiązanie takiej umowy jest zwrot wzajemnie otrzymanych świadczeń. Oznacza to, że na podstawie wyroku Sądu własności nieruchomości zostanie ponownie przeniesiona na rzecz dożywotnika, a uprawnienia dożywotnika do żądania dożywotniego utrzymania wygasną. Rozwiązanie takiej umowy jest możliwe wyłącznie wówczas gdy był zbywcą nieruchomości był dożywotnik, a nie osoba trzecia. Gdy nie zachodzi wyjątkowa sytuacja możliwa jest natomiast zamiana prawa dożywocia na dożywotnią rentę.

Kontakt z Nami 

  Kancelaria w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie pomaga w sprawach rzeczowych. Pomoc prawna obejmuje również reprezentację w postępowaniach sądowych, których przedmiotem jest rozwiązanie umowy dożywocia, czy też zmiana dożywocia na dożywotnią rentę. W celu umówienia terminu spotkania wymagany jest kontakt telefoniczny.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus