Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Przekroczenie granicy przy budowie

W jakich sytuacjach dochodzi do nieumyślnego przekroczenia granicy orzy budowie? 

W niektórych przypadkach przy realizacji procesu budowlanego dochodzi do przekroczenia granicy sąsiada. Oznacza to, że część budynku znajduje się na jednej działce, a część na drugiej działce, z ty zastrzeżeniem, że działki te mają dwóch właścicieli. W takich sytuacjach istnieje możliwość rozwiązania tego problemu na gruncie kodeksu cywilnego. Przede wszystkim, aby sytuacja ta została zalegalizowana na gruncie prawa cywilnego w sposób korzystny dla inwestora należy wykazać, że przy przekroczenie granicy w toku budowy nie działał on umyślnie. Jest to zrozumiałe, bowiem umyślne i celowe naruszenie cudzej własności nie powinno korzystać z ochrony. Kwestie te dotyczą nie tylko budowy budynku, ale też innego obiektu budowlanego.

Uprawnienia właściciela 

Właściciel gruntu sąsiedniego, na którym znajduje się części budynku może żądać przywrócenia do stanu poprzedniego, a więc usunięcia części budynku tylko i wyłącznie w przypadku gdy groziłaby mu niewspółmierna szkoda lub gdy w odpowiednim czasie sprzeciwił się procesowi budowlanemu w zakresie, w jaki doprowadził on do przekroczenia granicy jego działki. Niewspółmiernie wielka szkoda groziłaby właścicielowi np. wówczas gdy na jego działce znajdowałby się już budynek, który całkowicie utraciłby znaczenie gospodarcze i wartość w związku z przekroczeniem granicy przez budynek, który przekroczył granice. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku gdy na gruncie sąsiednim nie znajduje się żadny budynek jest sprzedaż tej nieruchomości lub jej części właścicielowi nieruchomości na której znajduje się większa cześć powstałego budynku. Zgodnie z kodeksem cywilnym właścicielowi gruntu sąsiedniego przysługuje prawo zadania wykupienia części jego gruntu na którym wzniesiono budynek oraz części gruntu która w związku z ww. sytuacją utraciła dla niego znaczenie gospodarcze lub ustanowienie na nim stosownej służebności za odszkodowaniem. Z żądaniem takim ww. właściciel może wystąpić do Sądu lub dojść do porozumienia ze swoim sąsiadem. W takim przypadku wystarczająca będzie wizyta w Kancelarii notarialnej w celu sporządzenia stosowanego aktu notarialnego.

Ugoda w sprawie 

W przypadku przekroczenia gruntu przez sąsiada przy budowie najlepiej dojść przez strony do porozumienia. Takie, ugodowe rozwiązanie będzie zgodne z zasadami współżycia społecznego i pozwoli na rozwiązanie powstałego problemu w sposób optymalny dla właścicieli obu nieruchomości. W toku prowadzonych negocjacji strona może być reprezentowana między innymi przez adwokata lub radcę prawnego. Kancelaria Radcy Prawnego na stronie której się znajdujesz ma swoje siedziby w Przeworsku, Jarosławiu oraz Rzeszowie.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus