Jeżeli potrzebny Ci radca prawny lub adwokat Jarosław oraz Przeworsk to miasta gdzie znajduje się nasza Kancelaria.

Posiadamy także Kancelarie w Rzeszowie przy ul. Piłsudskiego 17/4, gdzie specjalizujemy się między innymi w pomocy w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej w Rzeszowie przed Sądem Rejonowym.

Oddział Kancelarii
w Przeworsku

Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego w Jarosławiu z biurem w centrum miasta

Oddział Kancelarii
w Jarosławiu

Potrzebujesz prawnika z Przeworska? Zapraszamy do naszej Kancelarii w centrum miasta.

Asystent sędziego

Cechy zawodu sędziego? 

Zawód asystenta sędziego został wprowadzony do polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości stosunkowo niedawno. Celem wprowadzenia tej instytucji do systemu sądownictwa było odciążenie sędziów w zakresie obowiązków związanych z merytorycznym rozpoznaniem sprawy. Co prawda sędziowie korzystali już pomocy pracowników sekretariatu, jednak osoby stanowiły wyłącznie wsparcie techniczne i administracyjne dla pracy sędziów, natomiast nie były uprawnione do dokonywania czynności pomocniczych z zakresu merytorycznego rozpoznawania spraw, które wpływały do Sądu. W pewnym zakresie wsparcie takie stanowili i stanowią referendarze sądowi, którzy nie wykonują jednak czynności pomocniczych, lecz samodzielne czynności prowadzące do merytorycznego rozpoznania sprawy, w szczególności w zakresie postępowania wieczysto-księgowego. Asystent sędziego natomiast wykonuje czynności merytoryczne wymagające wiedzy prawniczej jednak w sposób niesamodzielny, a w ramach wsparcia sędziego orzekającego w sprawie.

Zadania asystenta w Sądzie

Do zadań asystenta sędziego należy w szczególności przygotowywanie pod nadzorem i według wytycznych sędziego projektów postanowień, wyroków i ich uzasadnień. Merytoryczne wsparcie sędziego obejmuje tez referowanie spraw, gromadzenie literatury i orzecznictwa przydatnych do rozpoznania sprawy. Asystent sędziego zgodnie z ustawą jest również odpowiedzialny za nadzór nad wykonywaniem zarządzeń sędziego przez sekretariat. Asystent sędziego kontroluje również stan spraw zawieszonych i informuje o tym stanie na bieżąco sędziego. Obecnie na jednego asystenta sędziego przypada około 4 sędziów, dlatego tylko w części asystenci odciążają sędziów w zakresie merytorycznego rozpoznawania spraw. Postuluje się aby, na każdy sędzia korzystał z pomocy asystenta sędziego, co z pewnością przyspieszyłoby rozpoznawanie spraw, bowiem sędziego mogli by się skupić na funkcjach orzeczniczych, a czynności pomocnicze powierzyć asystentom. Zasadnym byłoby też również podwyższenie uposażeń asystentów sędziego, które są stosunkowo niskie.

Wymagania do wykonywania zawodu asystenta sędziego

Do niedawna wymagania do pełnienia funkcji asystenta sędziego były bardzo wysokie, a mianowicie oprócz ukończenia wyższych studiów prawniczych należało legitymować się ukończeniem aplikacji, jednak ze względu na niedobory kadrowe ten drugi wymóg został zlikwidowany. Aktualnie aby ukończyć studia prawnicze należy ukończyć wyższe studia prawnicze, ukończyć 24 rok życia. Aktualnie znajdujesz się na blogu Kancelarii Radcy Prawnego w Jarosławiu, Rzeszowie oraz Przeworsku. Więcej artykułów znajdziesz na blogu.

Obsługujemy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. specjalizując się w sprawach pracowniczych, dotyczących upadłości konsumenckiej oraz rejestrowych. Prowadzimy stałą i doraźna obsługę biura rachunkowych, firm transportowych, przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem nieruchomości, wirtualnych biur, które prowadzą działalność w takich miastach jak Rzeszów oraz Kraków. Zapraszamy  przedsiębiorców do kontaktu, w celu przedstawienia oferty na obsługę prawną ich firmy.

Zaufali Nam między innymi:

Kancelaria w Jarosławiu

Zobacz wizytówkę naszej Kancelarii w Jarosławiu  w Google Moja Firma 

Kancelaria w Przeworsku

Odwiedź wizytówkę naszej Kancelarii w Przeworsku w Google Moja Firma.

 

Znajdź Nas

Kontakt z Kancelarią 

Tel. 

+48 726 066 462
+48 724 046 783

adresy:

Jarosław, ul. Jana Pawła II 3a (Dom Towarowy Globus)

Rzeszów, al. Piłsudskiego 17/4 (Cech Rzemiosła)

Przeworsk, ul. Piłsudskiego 1/17 (Dom Rzemiosła)

FORMULARZ KONTAKTOWY

Podanie danych osobowych w treści formularza jest dobrowolne i oznacza zapoznanie się, a także akceptację klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych Klientów Kancelarii dostępnej tutaj. Podane przez Państwa dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i w zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Skontaktuj się z nami

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej w indywidualnej sprawie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za skutki zastosowania się do informacji zamieszonych w artykule oraz za ich aktualność. W celu uzyskania porady prawnej można zwrócić się do Kancelarii. Grafiki opublikowane na stronie należą do domeny publicznej (źródło: pixabay.com) lub licencja do nich została zakupiona w aplikacji Canva albo pochodzą z zasobów własnych właściciela witryny.

komentarze na blogu dostarczane przez Disqus